V jarních měsících se voda velmi rychle prohřívá, prodlužuje se denní svit a zrychlují se životní pochody všech organismů. Pokud příprava na zazimování nebyla dobře provedena, může být ve vodě nahromaděné velké množství živin. Proto je dobré pomocí TESTERŮ změřit kvalitu vody a obsah látek. Jako prevenci proti výskytu řas doporučujeme aplikovat BAENZY-start spolu se sorbentem FOSFOSORB pro odstranění fosfátů, které sníží obsah živin ve vodě. V jezírku či rybníčku je třeba provést jarní úklid, odstranit listí, odumřelé části rostlin popřípadě kaly, jelikož všechny tyto složky negativně ovlivňují kvalitu vody a mohou způsobit množení řas. Pokud je voda po zimě zakalená a plná nečistot, aplikujte VLOČKU super.
Teploty už dosahují vysokých hodnot, do vody v zahradních nádržích jsou zaneseny nečistoty (hlavně pyly stromů). Rovněž časté jarní bouřky negativně narušují chemické vlastnosti vody. Parametry vody v rybníčku či jezírku testujeme TESTERY. Po přívalech dešťové vody může klesnout pH i alkalita, což má negativní vliv na celý biotop a může způsobit nadměrné množení řas. Přípravkem pH PLUS zvedneme pH a zvýšíme alkalitu. Preventivně aplikujme přípravek NA ŘASY-systém.
Voda dosahuje vysokých teplot, biologická aktivita je na vrcholu. Rostliny a řasy spotřebovávají oxid uhličitý ke svému růstu, alkalita vody klesá. Spotřeba kyslíku je vysoká a kvůli vyšší teplotě se ve vodě hůře rozpouští. Pokud je voda neprůhledná a barví se do zelených odstínů, může to být způsobeno odbouráváním oxidu uhličitého z vody. Průhlednost vody obnovíme přípravkem VLOČKA super a vysátím organických nečistot, alkalitu zvýšíme přípravkem pH PLUS. Vodu prokysličíme přípravkem NA ŘASY-kontakt a současně zoxidujeme organickou hmotu (řasy a vznikající detrit). Pro rychlejší snížení živin ve vodě je dobré opět aplikovat BAENZY-sezóna a vyměnit síťku se sorbentem FOSFOSORB k odstranění fosfátů. Pokud zaznamenáme na kačírku, kamenech nebo folii začínající povlak vláknitých řas, aplikujeme NA ŘASY-systém.
Podzimem končí vegetační období většiny rostlin, nemají proto potřebu přijímat živiny, naopak nepřímo vodu o živiny obohacují. Rákosovité rostliny by se měly zastřihnout nad vodní hladinou, protože během zimního období zajišťují výměnu plynů a zásobování kyslíkem. Důležitá je příprava na zazimování. Pokuste se odstranit všechny nečistoty ze dna vysavačem nebo přípravkem NA ŘASY-kontakt. Doporučujeme také změřit chemické vlastnosti vody a případně upravit na vhodné parametry.
V zimě jsou životní pochody organismů zpomaleny na nezbytné nutné procesy. Důležité je, aby jezírko nebylo zamrzlé v celé ploše kvůli výměně plynů.